WIZYTA STUDYJNA - LUCCA PROMOS


W dniu 29.11.2012 roku odbyła się wizyta studyjna specjalistów włoskich w Powiatowym Urzędzie Pracy w Krotoszynie. Podczas spotkania poruszano problematykę rynku pracy, metod aktywizacji zawodowej oraz programów walki z bezrobociem.

Ze strony gości sytuację we Włoszech i metody aktywizacji wypracowane w tym kraju przedstawili: Ze strony gospodarzy sytuację w Polsce i metody aktywizacji wypracowane w naszym kraju przedstawili: Omówione zostały uwarunkowania rynku pracy (głównie w aspekcie regionalnym), dane dotyczące sytuacji zatrudnienia oraz bezrobocia, jakie w chwili obecnej panują we Włoszech oraz Polsce, w szczególności obejmujące sytuację w Wielkopolsce i w powiecie krotoszyńskim oraz w Toskani w prowincji Lucca. Rynek pracy jest bowiem grą wielu aktorów. Poza pracodawcami i pracobiorcami na relacje panujące na rynku pracy wpływ mają również inne podmioty, które zmieniają warunki ich kształtowania. Taką rolę pełnią między innymi urzędy pracy. Mogą one przede wszystkim ułatwiać walkę z bezrobociem poprzez umożliwianie dostosowania podaży pracy do potrzeb pracodawców (szkolenia, staże), obsługę informacyjną bezrobotnych, poszukujących pracy lub pracowników (pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe) lub poprzez wpływanie na wielkość popytu na pracę (stymulowanie tworzenia miejsc pracy ogółem lub dla niektórych, np. niepełnosprawnych).

Z przedstawionych przez wszystkich prelegentów danych oraz opisów, jak również z dyskusji, która odbyła się po prezentacji, wynika jednoznacznie, że we Włoszech istnieje szereg skutecznych form aktywizacji, które w Polsce są znane, ale są też i takie, które w naszym kraju znajdują się dopiero na etapie konsultacji. Metody te są bardzo skutecznym narzędziem, nie tylko walki z bezrobociem, ale przede wszystkim przeciwdziałania temu zjawisku. Zdaniem specjalistów mogą one z powodzeniem zostać przez nas zaadaptowane. Wymiana informacji na temat dobrych praktyk ma przyczynić się do stworzenia skonsolidowanego raportu dotyczącego adaptacji tych rozwiązań w Polsce. Raport ten będzie powstawał przy współpracy zarówno strony polskiej jak również włoskiej.

Zagraniczni goście z zainteresowaniem zwiedzili budynek krotoszyńskiego urzędu pracy.

Wizyta studyjna odbyła się z inicjatywy Izby Przemysłowo–Handlowej Południowej Wielkopolski w Ostrowie Wielkopolskim i w ramach współpracy Powiatowego Urzędu Pracy w Krotoszynie przy realizacji projektu "PWP Aktywizacja zawodowa mieszkańców Wielkopolski" z komponentem ponadnarodowym, realizowanego w ramach działania 6.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.